Kihirdették az Óbudai Egyetem idei hallgatói versenyének eredményét. A verseny célja az innováció és a hallgatói szolgáltatások minőségének javítása volt. A koronavírus okozta járványhelyzetben előtérbe kerültek a távoktatást, online jelenlétet segítő megoldások. A hallgatói csapatok valós problémákra, igényekre, kihívásokra kínáltak megvalósítható megoldásokat, melyeket az Egyetem a jövőben beépíthet saját működési modelljébe. A hallgatói innovációban rejlő potenciál kiaknázása, valamint a hallgatók érdekeinek érvényesítése az adminisztráció területén további célként jelent meg, a smart egyetemmé válás irányába.
Megjelent a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2020. évi kiadványa „Kutatás-fejlesztés és Innováció Magyarországon” címmel. A brosúra azzal a céllal készült, hogy a lehető legszélesebb körben tegye elérhetővé a kutatás-fejlesztés és az innováció szerepét, jelentőségét a versenyképesség növelésében. Az egyetemi-ipari kutatási együttműködések témakörében az Óbudai Egyetemet a Kiberorvosi Rendszerek Kompetencia Központ (KK) kapcsán említik meg a kiadványban, ezzel tudományos erőssége egyértelműen pozícionált, és a Területi Innovációs Platformokat (TIP) illetően is az elismert egyetemek között szerepel, illeszkedve az Egyetem új stratégiai irányához.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal új, innovációs programsorozatának fővárosi nyitórendezvényén jelen volt az Óbudai Egyetem vezetése is november 28-án. Prof. Dr. Kovács Levente rektor és Ormándi Gabriella kancellár együttműködési megállapodást írtak alá Területi Innovációs Platformok programjain való részvétel, az innovációs szakpolitikai irányok megismerése, a kapcsolatok erősítése érdekében.
Az Óbudai Egyetemen tartott előadást Tarlós István Budapest főváros főpolgármestere a „XIII. Innováció és fenntartható felszíni közlekedés” c. konferencián 2019. 08. 26-án. A háromnapos szakmai rendezvény az Óbudai Egyetem Bejczi Antal iRobottechnikai Központ, a Magyar Mérnökakadémia, és a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar szervezésében valósul meg. Az esemény fővédnökségét Tarlós István főpolgármester mellett Palkovics László Innovációs és Technológiai Miniszter vállalta, a konferencia szakmai védnöke Rudas Imre, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az Óbudai Egyetem tanára és alapító rektora.
A Gépipari Tudományos Egyesület, a Magyar Innovációs Szövetség és az Óbudai Egyetem alkotta konzorcium 2019. június 27-én, az Óbudai Egyetemen rendezte „Az innováció szerepe a közúti járművek automatizálásában” című konferenciát, melynek fővédnöke Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter volt. A tanácskozás négy tematikus szekcióban folyt, felölelve a témakör széles palettáját.
Az innováció a tudás alkalmazásának folyamata, a termékek és szolgáltatások, valamint ezek piacainak megújítása, új eljárások alkalmazása a termelésben és a piaci munkában, a menedzsmentben, és a munkafeltételekben, a munkaerő szakmai ismereteinek bővítése és megújítása. Az innováció tehát egy folyamatot jelez, melynek kezdő és záró szakaszát is ugyan az az eszmeiség hatja át, tudás alkalmazása egyre magasabb szinten, és az ismeretek folyamatos megújítása. E gondolatok jegyében rendezik meg Budapesten „Az innováció szerepe a közúti járművek automatizálásában” című konferenciát.
Június 7-én átadták az Óbudai Egyetem Leginnovatívabb szakdolgozata pályázat díjazottjainak járó elismeréseket. A pályázatra a februárban beadott szakdolgozatokat várták és a májusi eredményhirdetést követően júniusban rendezték meg az ünnepélyes díjátadót.
Az egyetem kutatói, oktatói, hallgatói innovációs tevékenységének támogatására a 2017-ben elfogadott SzMR alapján a Kancellária felállítja az Innovációs Tanácsadó Testületet annak érdekében, hogy az egyetemen született kiváló innovációk, ötletek megvalósuljanak és eljussanak a szabadalmazásig. A testület munkájába nemzetközileg elismert szakértőket is bevonnak, így többek között multicégek ügyvezető igazgatói is segítik az Óbudai Egyetem innovációs tevékenységét.
Virtuális valóság környezetből távfelügyelt ipari robotok, menet közben is használható töltőrendszer elektromos járművekhez, távvezérelt háztartási eszközök, fűszernövény-termesztő csomagolás önlocsoló rendszerrel, bluetooth-os lázmérő – ezek nem a jövő eszközei, hanem az Óbudai Egyetem leginnovatívabb hallgatóinak megvalósítható ötletei.
A Microsoft nemzetközi versenyén harmadik helyezést ért el Almásy Márton, az Óbudai Egyetem informatika karának hallatója, aki gyermekkori barátjával és egy érettségi előtt álló gimnazisával dolgozta ki ötletét: A rientiQ projekt az örökletes mellrák valószínűségének előrejelzését végzi génszekvenálás és kvantum-számítástechnika segítségével. A korai diagnózis lehetővé teszi a kezdetleges mellrák kezelését abban a stádiumban, amikor még nem alakulnak ki szövődmények.