Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Kósa Csaba kollégánk 2018. december 16-án délelőtt, otthonában váratlanul elhunyt.
Kósa Csaba 1936-ban született. A Ciszterci Rend Budai Szent Imre Gimnáziumában érettségizett, majd mérnöki oklevelet szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. Később sportvezető és szervező oklevelet kapott a Testnevelési Főiskolán, és még további diplomákat is szerzett. Doktori disszertációját az ELTE Bölcsészettudományi Karán védte meg A műszaki pszichológia matematikai módszerei címmel.
A hűség igen fontos erény volt az életében. Mindvégig egyetlen munkahelye volt: 55 évet töltött el a „Bánkin”. 1963-ban még a Bánki Donát Felsőfokú Gépipari Technikumban kezdett dolgozni, mely 1969-re főiskolai rangot kapott (Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola), majd 2000-ben két másik főiskolával egyesülve Budapesti Műszaki Főiskola lett, végül 2010-ben az újonnan alakuló Óbudai Egyetem részévé vált. Főiskolai tanár volt, sok éven át tanszékvezető és intézetigazgató beosztásban, a Műszaki Alaptárgyi Tanszék, majd a Gépszerkezettani és Biztonságtechnikai Intézet vezetőjeként hozzájárult az oktatási intézmény fejlődéséhez. Kezdeményező és meghatározó szerepe volt abban, hogy széles intézményközi együttműködéssel létrejött a Biztonságtechnikai Mérnöki Szak. Végül az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész- és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán óraadó nyugdíjasként dolgozott, egészen a halála előtti napokig.
A Mechanika, Géprajz-gépelemek, Munkavédelem, Ergonómia, Gépek biztonsága és a Biztonságtechnika tárgyak tárgyfelelőseként, oktatójaként magas színvonalú és lelkiismeretes oktatói és oktatásfejlesztési munkát végzett. Ezen kívül meghívott előadó volt a Műegyetemen, a Magyar Iparművészeti Főiskolán, az Országos Munkavédelmi Képző és Továbbképző Intézetben és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen. Tudományos munkásságát 112 cikk, tanulmány, jegyzet és több tankönyv fémjelzi. Kimagasló volt a Tudományos Diákkörben végzett konzulensi tevékenysége is. Munkája elismeréseként több kitüntetésben részesült.
Magánéletében jelen volt a sport: a tájékozódási futás ötszörös magyar bajnoka, s a magyar válogatott tagja is volt. Szerette a művészetet, rendszeresen járt az Operába. Szenvedélyes újságolvasó volt. Lelkesen utazott, a világ nagy részét bejárta. Az évek során többféle értékes gyűjteményt állított össze, köztük érméket, kitüntetéseket.
Feleségével az egyetemi évei első évfolyama idején ismerkedett meg, kapcsolatuk mindvégig töretlen maradt. Házasságukból két gyermekük és öt unokájuk született.
Kósa Csaba tanár úr emlékét megőrizzük, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Kar saját halottjának tekinti.