1954. január 17. – 2018. október 3.
Mély megrendüléssel értesültünk arról, hogy Kártyás Gyula c. egyetemi docens, az Óbudai Egyetem oktatási főigazgatója, súlyos betegség után, életének 65. évében elhunyt.
Kártyás Gyula 1979 óta volt oktatója az Óbudai Egyetemnek, illetve jogelődjeinek. Kollégiumi nevelőtanár, majd kollégium igazgató volt. 1987-ig a jogelőd Bánki Donát Műszaki Főiskolán automatizálás, gépjármű diagnosztika és energetika tantárgyak gyakorlatvezetői feladatait látta el. 1990-től a tanítási gyakorlatok, a társadalmi ismeretek, a szociológia és a technikatörténet tantárgyak tárgyfelelőse, oktatója. Jelentős szerepet vállalt a technikatörténet, a szociológia, valamint a tanítási gyakorlatok tantárgyak tartalmának kialakításában, és tananyagainak fejlesztésében.
Kiemelkedő vezetői tevékenységet végzett az oktatásszervezés területén. Több éven át volt a Bánki Donát Műszaki Főiskola Tanulmányi Osztályának vezetője, ahol feladatai közé tartozott a pedagógus továbbképzések tanfolyamainak irányítása is. Szervezte az Egyetem Trefort Ágoston Mérnökpedagógiai Központjában, illetve annak jogelődjeiben (Tanárképző Tanszék, illetve Mérnökpedagógiai Intézet) a mérnöktanár szakos hallgatók nevelési és oktatási gyakorlatait. A mentortanár továbbképzési szakon az ifjúságszociológia tantárgy előadója volt.
Intenzív publikációs tevékenységet folytatott, mely elsősorban a különböző konferenciákhoz kötődött, a szakmai területén elért eredmények bemutatásával.
A Bánki Donát Műszaki Főiskola, a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola és a Könnyűipari Műszaki Főiskola integrációját követően, 2002-től a Budapesti Műszaki Főiskola oktatási igazgatójaként irányításával folyt az intézményi szabályzatalkotási munka, a kredites tantervek kidolgozása, a Neptun rendszer bevezetése, a Neptun és a FIR rendszer összekapcsolása, a Moodle keretrendszer komplex alkalmazásának bevezetése.
Kártyás Gyula 2010-től volt az Óbudai Egyetem oktatási főigazgatója. Kiemelkedő gondossággal, szakértelemmel, nyitottsággal és empátiával irányította az egyetemi szintű oktatásszervezéssel összefüggő igazgatási feladatokat, koordinálta, és szakmailag irányította a karok tanulmányi osztályainak tevékenységét, működtette a Hallgatói Tanulmányi, Információs és Pénzügyi Rendszert, irányította az Egyetem idegen nyelvű képzését.
Elkötelezett volt a Kárpát-medencei magyar nyelvű felsőoktatás, az anyanyelvi tudás átadás, a tudomány határok nélküli magyar nyelvű művelése mellett, megalakulása óta koordinálta a Kárpát-medencei Online Oktatási Központ, a K-MOOC tevékenységét.
Eredményes tevékenységet fejtett ki számos intézményi testületben. Több cikluson keresztül meghatározó tagja volt a Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola Tanácsának. 1982-től 1987-ig a Budapesti Kollégiumi Munkaközösség elnöke, 1984-től 1987-ig a Kiváló Kollégium Bíráló Bizottság elnöke volt. 2003-tól a Budapesti Műszaki Főiskola Főiskolai Tanácsának, illetve az Óbudai Egyetem Szenátusának levezető elnöke volt. Az Országos Neptun Felhasználói Bizottság tagjaként hasznos tapasztalataival és tanácsaival segítette a testület munkáját. Többször kapott minisztériumi felkérést különböző munkabizottságokban (Pl.: hallgatói ösztöndíjak, juttatások szabályozásának kidolgozása) történő részvételre.
Vezetői munkájával eredményesen hozzájárult ahhoz, hogy a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság az Intézményi akkreditációs eljárás keretében 2011. májusában eredményesnek értékelte az egyetem tevékenységét, az intézményt egyetemként akkreditálta.
Kiemelkedő szerepet vállalt a nemzeti felsőoktatási törvény egyetemi bevezetésében, a hallgatói és a diákhitel szerződések megkötésében, a végrehajtási kormányrendelet tervezetek véleményezésében és alkalmazásában.
Tevékenyen hozzájárult ahhoz, hogy az intézmény a Felsőoktatási Minőségi Díj pályázaton 2007-ben bronz, 2008-ban ezüst, majd 2009-ben Felsőoktatási Minőségi Díj elismerésben részesült, illetve birtokosa az E-Quality Európai Minőségi Díjnak, „Kiváló Erasmus Koordinátor” elismerésnek, valamint a „Nemzetközi együttműködési kultúráért” Nívódíjnak.
Oktatói tevékenysége mellett folyamatosan dolgozott különböző kutatási és pályázati munkákban is. A Staff Development in Technical Teacher Training TEMPUS CME projektben részt vett a „Munkaerőfejlesztési stratégiák és modellek a műszaki pedagógusképzés számára” téma kidolgozásában. Szakértőként tevékenykedett a műszaki pedagógusképzés fejlesztése pályázat a „Tananyagfejlesztés a tanári szerepek és kompetenciák tekintetében” témájának kidolgozásában.
Témavezetője volt a „Főiskolai minőségbiztosítási rendszer optimális működését megalapozó kutatás” pályázati programnak. A jelenleg futó TÁMOP-4.1.1.C-12/1/KONV-2012, „Járműipari felsőoktatási és kutatási együttműködés” pályázatban a Képzési programok fejlesztése főirány vezetője volt az Óbudai Egyetem részéről.
Alprojekt vezetőként közreműködött az Egyetem Felsőoktatási Struktúraváltási Alap 2016-os projektjének sikeres megvalósításához, szakmai vezetője volt az EFOP-3.4.3-16-2016 kódjelű, „Az Óbudai Egyetem komplex intézményi fejlesztései a felsőfokú oktatás minőségének és hozzáférhetőségének együttes javítása érdekében” című pályázatnak.
Kártyás Gyula kiemelkedő oktató-nevelő munkája, iskolateremtő munkássága, oktatásszervezői feladatainak színvonalas ellátása, több évtizedes magasabb vezetői tevékenysége alapján számos kitüntetésben részesült. Tevékenységét három alkalommal Főigazgatói Dicsérettel, Kiváló Munkáért kitüntetéssel, Bánki Donát Emlékéremmel, Magyar Felsőoktatásért Emlékplakettel, Az év közéleti oktatója kitüntető címmel, BMF Emlékgyűrűvel, illetve Trefort Ágoston-díjjal ismerték el. Ez évben, főigazgatói magasabb vezetői megbízása lejártával Trefort Ágoston Emlékérem, valamint az államalapító Szent István emléke előtt tisztelgő nemzeti ünnepünk alkalmából Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésében részesült.
Gyászolják barátai, kollégái, munkatársai és hallgatói, akik tőle nemcsak a szakmát, a pedagógusi hivatást sajátították el, hanem nyitottságot a világra, derűt, munkaszeretet és emberséget is tanultak.
Kártyás Gyulát az Óbudai Egyetem saját halottjának tekinti. Temetéséről későbbiekben történik intézkedés.
Tisztelt Főigazgató Úr, kedves Barátom, nyugodj békében!
Gáti József