Horváth István villamosmérnök végzős hallgatónk nyerte a 2017-es leginnovatívabb szakdolgozat díját az Óbudai Egyetemen. Szakdolgozatának témája „Egy terrárium klímájának szabályozása mini számítógép segítségével”. Az eszköz célja, hogy a piacon jelenleg megtalálható különálló szabályozó modulok helyett egy egységes, komplex rendszert alakítson ki, ezzel segítve bizonyos egzotikus állatok otthoni tartását. Ez alkalomból készítettünk Horváth Istvánnal interjút.
Mesélj pár szóban magadról! Hogyan kerültél az Óbudai Egyetemre?
Jelenlegi munkahelyemen technikusként kezdtem dolgozni, de éreztem, hogy az előbbre jutás érdekében szükségem lesz a diploma megszerzésére. Az egyik kollégám ajánlotta, hogy az Óbudai Egyetem indít levelező képzést a villamosmérnök szakon. Jelentkeztem és jó eredménnyel be is jutottam. Munka mellett folytattam a tanulmányaimat, kezdetben kicsit komolytalanul, de végül a hajrában belehúztam és idén kiemelkedő eredménnyel sikeres államvizsgát tettem. A szakirányom a programozható irányítások lett, ami utólag visszatekintve igen hasznos volt és szerencsére remek csapat és oktatók vettek körül.
Honnan jött a szakdolgozatod témája?
Középiskolában hobbim volt a terrasztika, sajnos manapság már egyre kevesebb idő jut rá. Az ötletet az egyik hasonló érdeklődésű barátommal együtt dolgoztuk ki. Mindketten imádjuk az egzotikus állatokat, mint például a leopárd gekkót, de sosem voltunk elégedettek a rendelkezésre álló terráriumok nyújtotta lehetőségekkel. A jelenlegi gyakorlatban csak külön modulként kapcsolható az állat lakhelyéhez a 3 legfőbb szabályozó funkció (fűtésvezérlés, párásítás, fényszabályozás). Mi egy olyan eszközt dolgoztunk ki, amely az egészet egyben tartalmazza és kezeli egy mini számítógép segítségével. Az eszköz kezelhető a beépített érintő képernyővel vagy webes felületen keresztül. Funkcióját tekintve a szoftver paraméterezhető, így lehetőség van éjjeli/nappali illetve szezonális ciklusok beállítására, ami lehetővé teszi, hogy az állátok a lehető legjobb környezetben élhessenek.
Milyen extra funkciók vannak a konstrukciódban a piacon elérhető eszközökhöz képest?
A végső termék tartalmaz egy 7 colos kijelzőt, amely az irányítást biztosító weblapot jeleníti meg. A komplett terrárium több különböző méretben lesz elérhető. Előnye a jelenlegi eszközökhöz képest, hogy minden szükséges funkciót tartalmaz, és nem extraként kell mindent megvenni és hozzákapcsolni. Külön örültünk annak, hogy sikerült beépíteni egy riasztási rendszert is, ami nagy segítség az egzotikus állatok tartásakor, hiszen ha tartósan nem tud valaki ránézni a terráriumra, akkor előfordulhatnak meghibásodások, amik maradandó károsodást okozhatnak a benne tartott élőlénynek. Így akár távolról is lehet módosítani az adott beállításon megóvva ezzel az állatokat. Illetve a fenti funkciókon kívül van egy rendkívül hasznos vezérlési folyamat, ez pedig az öntanítás. A terrárium berendezését követően elindul egy 24 órás önteszt, amivel a szabályzó újratanulja az elérhető hőmérsékleteket. A későbbi működéskor pedig intuitív módon folyamatosan korrigálja ezeket az értékeket.
Ahogy korábban elmondtad, nem titkolt szándékod hogy a kereskedelembe is betörjetek a fejlesztésetekkel. Milyen lehetőségeitek vannak itt?
Elsősorban a nemzetközi piacon kell megjelennünk a siker érdekében, a magyar piac túl kicsi ehhez, ráadásul itthon a magas költségek miatt inkább a „házibarkács” megoldások hódítanak. Próbáljuk belőni az alkatrészek és a gyártás területein a nem túl drága kategóriát, természetesen a minőség megtartása mellett. Szeretnénk, ha az amatőr állattartók számára is elérhető lenne a termék, de úgy gondoljuk, hogy remek alternatíva lesz a profi tenyésztőknek, a kiállítások, hüllőházak vagy pálmaházak működtetőinek is.
Mi a következő lépés a projektben?
A fejlesztés és kialakítás terén maradtak még megoldandó kérdések. Ebben segít az Óbudai Egyetem. A Leginnovatívabb Szakdolgozat pályázat megnyeréséért kaptam 100 000 forintot, ami a kezdeti kiadásokban segít, illetve bármikor fordulhatok az egyetem felé szakmai és megvalósítási kérdésekkel. Most olyan lehetőségeket keresek, ami képes lesz finanszírozni a vállalkozás kezdeti szakaszát. Ilyen például a Magyar Fejlesztési Bank egyik alapja kockázati tőkebefektetés és innováció kategóriában. Ha itt sikerül forráshoz jutnunk az úgynevezett Hiventures inkubációs programban, akkor realizálható lenne a célunk: 1 éven belül készterméket szeretnénk készíteni a prototípusunk alapján.
Mi a tanácsod az idei szakdolgozat íróknak?
Igazából már a 6. féléves projektmunkám alatt is ezzel foglalkoztam és a szakdolgozatomat is ebből írtam. Így az első tanácsom az lenne, hogy érdemes már ekkor elkezdeni foglalkozni egy érdekes témakörrel, mert a befektetett munkát később is lehet hasznosítani. Szerencsére sikerült a szakdolgozattal együtt befejezni a prototípust. Ez magában foglalta a teljes tervezési fázist, egy ki- és bemeneti kártya megtervezését, a teljes programozást, a decemberi leadásra már csak a tesztelés és a zárógondolatok megírása maradt.
A második tanácsom, ha van egy jó saját gondolata az embernek, akkor keressen egy témához értő konzulenst, kérje ki a tanácsát és összehozhat egy szuper projektet. Szerencsére a téma felvetésénél Dr. Mersich Ivánné, a konzulensem abszolút támogatott. Rendkívül nyitott volt és mindig konstruktív visszajelzést kaptam tőle. Én se gondoltam volna, hogy a régi hobbimból kiindulva egy komplex terméket tudok kialakítani.