A több mint 400.000 tagot számláló IEEE szervezet 36 tagszervezeteinek egyik legdinamikusabb szervezete, az IEEE Systems Man and Cybernetics (SMC), egy újabb kutatási bizottság létrehozását (Technical Committee, TC) hagyta jóvá Cyber-Medical Systems néven, a szervezet Cybernetics ágán belül. A bizottság létrehozását az Óbudai Egyetem két egyetemi tanára, Dr. habil. Kovács Levente és Dr. Rudas Imre kezdeményezte, még 2016 tavaszán, majd az IEEE SMC vezetősége több körben vizsgálta céljának egyediségét, létjogosultságát és a bizottságot alkotó nemzetközi kutatók témába illő tudományos impaktját.
A jóváhagyott TC célja, hogy nemzetközileg magas szinten művelje az Ipar 4.0 (Cyber-Physical Systems) egészségügyben jegyzett „alteregóját”, a kiber-orvosi rendszerek kutatási irányait, elsősorban a személyre szabott egészségügy, intelligens egészségügyi eszközök / rendszerek, élettani szabályozások, orvosi robotika és orvosi tudás-alapú rendszerek területein.
A TC-t tömörítő 49 kutató a világ különböző tájairól csatlakozott a szervezethez, és céljuk, hogy évről évre magasan jegyzett folyóirat publikációkkal, tematikus nemzetközi konferencia szekciókkal erősítsék az intelligens egészségügyi irányokat és az ipar ezirányú kutatásait és törekvéseit. A TC nyitott minden, ezen a területen aktívan tenni és csatlakozni kívánó kutató irányába.
A vezetőséget Dr. habil. Kovács Levente és Dr. Rudas Imre professzor urak mellett Japánból Dr. Hamido Fujita és Belgiumból Dr. Clara Ionescu egyetemi tanárok alkotják. Bővebb információ a http://www.ieeesmc.org/technical-activities/cybernetics/cyber-medical-systems honlapon, a TC hivatalos IEEE oldalán érhető el.
Az IEEE SMC vezetősége a jóváhagyáshoz együttesen értékelte a kezdeményezők által, az elmúlt évek során tett törekvéseket (nemzetközi megjelenéseket, publikációkat, nemzetközi láthatóságot és impaktot), megvizsgálta a tématerület kutatási létjogosultságát és nemzetközi egyediségét, valamint a jövőbeni elképzeléseket. Külön pozitív értékelést kapott, hogy az SMC 2016-os éves kongresszusa során (melyet Budapesten szerveztek és melyen Dr. Rudas Imre professzor úr révén az Óbudai Egyetem társszervező volt) ebben a témában meghívott szekciókat szervezett a TC vezetősége (Model-based Healthcare I-II). Pozitív értékelést kapott, hogy a TC külön figyelmet fordít a nők a tudományban kérdésére és népszerűsítésére (lásd Women in Engineering workshop), valamint felkarolja és promótálja a fiatal kutatókat (lásd SMC Junior szatellit konferencia az SMC 2016 keretében). Emellett Dr. Rudas Imre professzor úr az IEEE SMC-ben végzett több éves áldozatos munkája, Dr. habil. Kovács Levente közelmúltban elnyert ERC StG pályázata, de az IEEE SMC Hungary Chapter vezetősége és aktivitása is fontos szempontot jelentett.
Gratulálunk a megalakuláshoz és a munkához sok sikert kívánunk!