Az Óbudai Egyetem június 6-án 11.00 órakor rendezte meg a Bécsi úti aulában immáron hatodik alkalommal az EU-PED 2016 pedagógusnapi ünnepséget, amely egyrészt tiszteletadás a magyar nyelvű felsőoktatásban résztvevő pedagógusoknak, másrészt a Kárpát-medencei magyarság összetartozásának kifejezése is.
Az egyetem vezetői vallják, hogy a pedagógus pálya nemcsak hivatás, hanem elkötelezettség is a tudás átadása, megújítása, de nem utolsó sorban a magyarság mellett. Az egyetem hozzá kíván járulni a tudomány fejlesztésével az összmagyarság és egyben az emberiség fejlődéséhez, tudományszervező tevékenységét pedig a Kárpát-medencei magyarság szolgálatába kívánja állítani. Az intézmény elkötelezett az anyanyelven történő oktatás mellett, a vezetőség meggyőződése, hogy a határon túli magyarság számára a szülőföldön való maradás és boldogulás legfontosabb feltétele a magyar nyelvű képzés, ezért rendkívül fontos a határon túli magyar nyelvű felsőoktatás támogatása.
Az elnökségben foglalt helyet Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter, a főváros 4. számú II. és III. választókerület országgyűlési képviselője, Dr. Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosa, Dr. Juhász György, a Selye János Egyetem rektorhelyettese, Prof. Dr. Réger Mihály, az Óbudai Egyetem rektori jogkörben eljáró rektorhelyettese, Dr. Gáti József, kancellári jogkörben eljáró intézményfejlesztési főigazgató, Dr. Nádai László, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese, Kártyás Gyula, oktatási főigazgató, Prof. Dr. Tick József, innovációs főigazgató és Szögi Gábor, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke.
Elfogadta az ünnepségre szóló meghívást Theisz Bálint, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Polgármesteri Kabinet vezetője, Dr. Bukor József, a Selye János Egyetem dékánja, Dr. Takács Márta, az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar képviseletében, Dr. Pataki Éva, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola igazgatója és Tamás Ilona, Budapest III. kerületi tankerületi igazgatója.
Réger Mihály rektorhelyettes köszöntötte a megjelenteket, majd felidézte az EU-PED Kárpát-medencei Pedagógusnap létrejöttének körülményeit és okát: „Pedagógusnapunkat 2011-ben ünnepeltük először ebben a formában, kapcsolódva egyrészt ezzel is az akkori Európai Uniós magyar elnökségéhez, másrészt megerősítve az ünnepséggel hovatartozásunkat, a Kárpát-medencei magyarság összetartozását. Azt az összetartozást, amelynek kifejezésére az Országgyűlés 2010. május 31-én törvényt alkotott, és június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának évfordulóját, a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította.” Hangsúlyozta, a magyarság megőrzése mindannyiunk közös feladata, majd megköszönte a pedagógusok áldozatos munkáját, amelyet e cél érdekében kifejtenek: „Intézményünk oktatási együttműködésekkel, külhonban szervezett nemzetközi konferenciákkal, hallgatói cserékkel, nyári egyetemmel, kulturális együttműködésekkel, kiállításokkal és még sorolhatnám milyen más formában, igyekszik megfelelni ennek az elvárásnak.”
Ezek után részletesen is kifejtette, felidézve többek között a 2013-as tanévnyitó ünnepséget, amelyet az Óbudai Egyetem hat külhoni magyar intézménnyel egy időben, virtuálisan összekapcsolódva tartott meg. Az elnökségben akkor is helyet foglalt Varga miniszter úr, aki kiemelte a Kárpát-medencei egységes felsőoktatás megvalósításának fontosságát, alapot teremtve arra, hogy az egész magyarság a szülőföldjén boldogulva legyen sikeres, legyen képes érdekeinek érvényesítésére, céljainak megvalósítására.
Réger professzor beszéde végén az egyetem jövőbeni oktatás- és intézményfejlesztési terveit ismertette, így új specializációk bevezetését, a duális képzés tantervének kidolgozását valamennyi szakon, a mester és doktori képzések fejlesztését, a Kandó Kollégium rekonstrukciójának kivitelezését, valamint az egyetem első sportcsarnokának felépítését. „Sok szép és közös siker áll mögöttünk, de korántsem vagyunk az út végén. Tegyünk róla, hogy a határon innen és azon túl magyar nyelvű képzést folytató intézmények összefogásával olyan új generációk nőjenek fel, akik hittel, erővel és akarattal munkálkodnak közös céljaink megvalósításáért, a magyarság megtartásáért, gazdasági szerepük erősítéséért.” – e szavakkal zárta ünnepi beszédét Réger Mihály.
Rektorhelyettes úr beszédét követően Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter üdvözölte az ünnepségen megjelenteket és hangsúlyozta, hogy „…ez egy közös ünnep a Kárpát-medencei egyetemekkel/ főiskolákkal”. Elmondta, sokat jelent számára az a nemzetpolitika, amit kezdettől követünk és mára egyre inkább megtelik tartalommal, folyamatosan fejlődik. Ennek az útnak a legfontosabb feltételei már jogi értelemben is rendelkezésre állnak. 800.000 magyar élt a lehetőséggel, hogy felvegye az állampolgárságot, amely erősítette a nemzet összetartozását az oktatásban is szerte a Kárpát-medencében.
„Önök azok, akik garanciát jelentenek arra, hogy az egyetemek és főiskolák továbbra is magas színvonalú tudást/munkát adjanak a hallgatóknak. Olyan felkészítés szükséges, amivel a rendkívül gyorsan változó világban is megállják a helyüket a hallgatók a tudományos és a piaci élet kihívásaival szemben.”
Az Óbudai Egyetem oktatáspolitikájában évek óta, a tudás és tapasztalat kettőse mellett, a más felsőoktatási intézményekkel való együttműködésre helyezte a hangsúlyt. Az elmúlt években az Óbudai Egyetem nemzetközileg is kiemelkedő helyre küzdötte fel magát, az oktatás, kutatás és innováció területén, ami komoly sikert jelent. Varga miniszter szerint az ilyen intézmények teremtik meg a hosszú távú stabil gazdasági fejlődés alapjait és magát a társadalmi fejlődést is.
A gazdasági növekedés az utóbbi években 2-3% között mozgott: ez megfelelő alapot ad az oktatásnak arra, hogy hitelfelvétel nélkül, az államháztartási hiány stabilizálása mellett is van lehetőség az innováció vezérelt gazdaság kialakítására.Ehhez szükség van innovációk átemelésére a piaci szférába és emellett a kutatás-fejlesztésre is hangsúlyt kell helyezni, amelyben segíthetnek az egyetemek.
A foglalkoztatottság növekedése továbbra is új szakembereket igényel. A fenntartható növekedés elérése a cél, amely két dologgal valósítható meg: egyrészt a vállalkozói szellem kiteljesedésével, másrészt az innovációs ötletek megvalósításával. Ehhez a jövőképhez tartozik hozzá a magyar felsőoktatás is, a kihívást az jelenti, hogy csak minőségi oktatással lehet a korábban említett víziót elérni.
A felsőoktatási intézményeknek fel kell készülniük a folyamatosan megújuló kihívásokra, ebben kiemelt szerepet kap a műszaki értelmiség és a felsőfokú duális képzés. Jelenleg 19 intézményben 440 hallgatóval közel 200 vállalattal együttműködve történt meg az ilyen jellegű képzések bevezetése.
Kiemelt fontosságú lesz a kormány számára a pályaválasztás elősegítése a természettudományi és műszaki területeken. Végül üdvözölte, hogy az Óbudai Egyetem is csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulóját méltóképpen megünnepelje a nemzet.
Miniszter úr szavait követően Dr. Maruzsa Zoltán emelkedett szólásra, köszöntve a pedagógusokat. Hangsúlyozta, hogy példamutató az a tevékenység, melynek során az Óbudai Egyetem képzéseket telepít az ország több pontján és a határon túli területeken, mellyel a hiányszakmák minőségi oktatása valósul meg. Ez egybeesik a kormány víziójával a felsőoktatás kapcsán, ami egy egységes felsőoktatási térben fog kibontakozni a Kárpát-medencében. "Örömmel konstatálhatjuk persze azt is, hogy a többi intézmény is zárkózik fel, folytatja a saját tevékenységét ki régebb óta, ki az utóbbi években kedvet kapva ehhez a formához. És valamennyien együttesen tudnak hozzájárulni ahhoz a vízióhoz, amit úgy hívunk, hogy egységes magyar felsőoktatási tér a Kárpát-medencében."
Két fontos elemet emelt ki a miniszteri biztos úr a külhonban folyó magyar nyelvű képzések fejlesztési területén. Egyrészt egy oktatói mobilitási programja létrehozását szorgalmazza, valamint az uniós fejlesztési politika terén az EMMI az EFOP-ban valamennyi olyan intézményi nyílt pályázatban, ahol az intézmények fejlesztésekre tudnak pályázni a 14-20-as időszakban kötelező tartalmi elemként jeleníti meg az egységes magyar felsőoktatás tér érdekében tett aktivitásokat, lépéseket.
"Az Óbudai Egyetem kezdeményezésére ezen a rendezvényen valóban az oktatókra, kutatókra és tanárokra gondolunk, és az Ő számukra jelenítjük meg elismerésünket és fejezzük ki köszönetünket, hálánkat, és kérjük, hogy továbbra is aktívan dolgozzanak úgy idehaza, mint pedig külhonban az egységes magyar felsőoktatási tér megerősítésén."
Az ünnepség első részének lezárásaként az Óbudai Egyetem arany minősítésű vegyeskarának műsora következett Baranyai Anna karnagy vezénylésével, majd Dr. Juhász György, a komáromi Selye János Egyetem rektorhelyettese köszönte meg a meghívást a partnerintézménytől. Kiemelte, „aki a pedagógiai pályát választja, az egy életre elkötelezi magát nem csak tanítóként dolgozik, de példát mutat és jellemet formál. Ez a legnagyobb elköteleződések egyike, amely a nyelvhez és kultúrához való kötődés által az egyik legszebb küldetéssé válhat a világon.” A rektorhelyettes a két intézmény közötti példás együttműködés jó minőségét hangsúlyozva három főbb tevékenységkört emelt ki: a kölcsönös oktatócserét, közös kutatásokat és a Kárpát-medencei Online Oktatási Centrum munkájában való részvétel lehetőségét.
Ezt követően a hagyományokhoz híven Réger Mihály rektorhelyettes elismerő díjakat, kitüntetéseket adott át.
Az Óbudai Egyetem Szenátusa Civis Academicus Honoris Causa kitüntető címet adományozott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter részére a hazai és nemzetközi közéletben, az ország, a magyar gazdasági élet, a felsőoktatás fejlesztése érdekében végzett példaértékű tevékenysége, valamint az Óbudai Egyetemmel hosszabb ideje fennálló kapcsolata és támogatása elismeréséül. Miniszter úr folyamatosan figyelemmel kíséri az egyetem fejlesztési terveinek megvalósulását, az infrastruktúrájának fejlesztését, az oktatási, kutatási és innovációs tevékenységét, és mindezek mellett a hallgatók gazdasági ismeretei fejlesztéséhez is személyesen járult hozzá, „rendhagyó közgazdaságtan óra” előadásával.
Pro Universitate kitüntetést vehetett át Dr. Ligetvári Ferenc, a Debreceni Egyetem Professor emeritusa, a vízgazdálkodás területén nyújtott kiemelkedő tudományos tevékenysége, nemzetközi szakmai életútja alapján.
Az Óbudai Egyetem és a földrajzi régiók szervezetei, intézményei közötti kapcsolatok előmozdítása, az egyetem idegen nyelvű képzésének terjesztése, az egyetem érdekeinek képviseletéért az egyetem rektora Óbudai Egyetem Nagykövete címet adományozott Dr. Horváth Sándornak, az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész- és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar egyetemi docense, címzetes egyetemi tanára, a kar korábbi dékánja részére.
Az egyetem Szenátusának döntése értelmében az Óbudai Egyetem Arany Emlékgyűrűjét vehette át Dr. Molnár András, a Neumann János Informatikai Kar dékánja, az egyetem érdekében hosszú időn keresztül, kiemelkedő színvonalon végzett munkájáért, az intézmény hírnevének öregbítéséért, az oktatás és kutatás minőségének folyamatos fejlesztéséért.
Az Óbudai Egyetem intézményi vezetésében, illetve menedzsment munkájában tartósan kimagaslóan és eredményesen végzett tevékenységének elismeréseként az Óbudai Egyetem Díszérme kitüntetésben részesült Dr. Palásti Kovács Béla, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar, Anyagtudományi- és Gyártástechnológiai Intézet intézeti igazgató helyettese valamint dr. Temesvári Zsolt, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar nyugalmazott főiskolai docense.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Magyar Felsőoktatásért Emlékplakettet adományozott Csík Erzsébetnek, a Kiss Árpád Kollégium igazgatójának, Dr. Koltai Lászlónak, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar oktatási dékánhelyettesének. Pedagógus Szolgálati Emlékérmet vehetett át Dr. Kutor László, a Neumann János Informatikai Kar egyetemi docense. Az elismeréseket Maruzsa Zoltán miniszteri biztos adta át.
Az Egyetem Szenátusa címzetes egyetemi tanári kitüntető címet adott Dr. Cselle Tibornak, a PLATIT AG ügyvezető igazgatójának, de sajnos nem tudott részt venni az ünnepségen, kitüntetését egy másik időpontban fogja átvenni. Dr. Nagy Péter Tibor egyetemi tanár részére az Egyetem Szenátusa professor emeritus címet adományozott.
Címzetes egyetemi docensi kitüntetésben részesült: dr. Horváth László, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar nyugdíjas óraadója, Halmi Lászlóné dr., a Műszertechnikai és Automatizálási Intézet nyugdíjas óraadója, Gyökér Gyula, az ELMA Kereskedelmi és Mérnöki Kft. ügyvezető igazgatója, Fenyvesi István, az Eco-Team Gazdasági Tanácsadó Bt. ügyvezetője, a Keleti Károly Gazdasági Kar óraadója, valamint dr. Harkay Tamás, a Műszertechnikai és Automatizálási Intézet nyugdíjas óraadója (kitüntetését egy másik időpontban veszi át).
Tiszteletbeli egyetemi docens kitüntető címben részesült dr. Kugler Gyula, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar főiskolai docense és Tiszai Tamás, a Neumann János Informatikai Kar mestertanára.
Az egyetem érdekében végzett eredményes munkája és kimagasló teljesítménye elismeréseként Rektori Dicséretben részesült Dr. Lazányi Kornélia, az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kar kutatási dékánhelyettese, Katona-Kis Viktória, az Oktatási Főigazgatóság ügyvivő szakértője és Rosta Valéria, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar, Tanulmányi Osztály igazgatási ügyintézője. Hallgatói Rektori Dicséretet kapott Schmiedt Péter, az Óbudai Egyetem Hallgatói Önkormányzata elnöksége tagja.
Az Óbudai Egyetemen végzett kiemelkedő tevékenysége eredményeként Hegedűs Beáta, az Oktatási Főigazgatóság ügyvivő szakértője Kancellári Dicséretben részesült, melyet Dr. Gáti József intézményfejlesztési igazgató adott át.
A kitüntetések átadását követően Szögi Gábor, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke a pedagógusokat üdvözlő szavaiban kiemelte, „Pedagógusnak lenni nem egy szakma, hanem hivatás. Elkötelezettség a jövő nemzedékének nevelése és képzése iránt, melyre társadalmunknak nagy szüksége van. Önöknek köszönthetjük, hogy szakmánkon túl az életben is biztosan megálljuk helyünket. Tudjuk, ez az áldozatos munka sokszor nem könnyű. Ezúton szeretném megköszönni hallgatótársaim nevében a gondoskodást és hosszú, egészségben gazdag életet kívánok!”
Az Országgyűlés április 5-ei, gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulója megemlékezésről szóló határozata szorgalmazza, hogy minden anyaországi és Kárpát-medencei magyar közösség emlékezzék meg a legnagyobb magyarról születésének 225. évfordulója alkalmából. Az egyetem oktatói és hallgatói Széchenyi István életét és munkásságát bemutató kiállítások megtartásával, előadásokkal, konferenciákkal, koszorúzásokkal, a „Széchenyi István – Európa Udvar” létrehozásával és számos más módon már a múltban is kifejezték a „legnagyobb magyar” iránti tiszteletüket. Az Óbudai Egyetem polgárainak meggyőződése, hogy Széchenyi gondolatainak, tevékenységének mélyebb megismerése és megismertetése a magyar nemzet javát szolgálja, ezért az ünnepség keretein belül szándéknyilatkozat átadásával kinyilvánította csatlakozását gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulójáról való megemlékezésekhez.