Február 4-én az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnika Központja (BARK) és a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) közös előadássorozatot tartott a Millenárison, a NASA által támogatott Gateway to Space űrkiállításon. Az bemutatókkal egybekötött prezentációk a magyar űrkutatás és a modern robotika viszonyáról és jövőjéről szóltak.
Az érdeklődők elsőnek Dr. Gáti József előadását hallhatták az űrrobotika, az irányításelmélet, illetve a szabályozástechnika kiemelkedő egyénisége, Prof. Bejczy Antal a NASA Jet Propulsion Laboratory vezető kutatója életéről. Az előadó betekintést adott az Óbudai Egyetemen előző hónapban Bejczy Antal tiszteletére megnyitott állandó életmű kiállításba is.
Ezt követően Dr. Haidegger Tamás bemutatta az Óbudai Egyetem BARK kutatásait és a robotika területén elért eredményeit. Az iRobottechnikai Központ kutatói és fejlesztői az alábbi témákban osztották meg tudásukat a közönséggel: Takács Árpád az űrben is használható robotok alkalmazásáról beszélt, kiemelve a sebészeti és teleoperációs felhasználási lehetőségeket; Dr. Galambos Péter a XXI. század egyik nagy kérdéséről – az ember és a gép kapcsolatáról és jövőbeli kihívásairól tartott prezentációt; Takács Bence pedig az oktatásban használható robot alkalmazásokról beszélt: a LEGO-ból összeállítható gépekről , a ROMO fiatalokat célzó robotjáról, a Nao humanoid robot programozási lehetőségeiről és interaktivitásáról.
Az előadásokat Dr. Hirn Attila (MANT) zárta egy dupla bemutatóval. Az első részben a sugárzás jelentette veszélyek földi és űrbeli különbségeiről és ezek kivédéséről beszélt, a második részben pedig a magyar fejlesztésű Pille sugárzásmérő rendszerről, amit először Farkas Bertalan kozmonautánk alkalmazott az űrben. Végezetül – legfőképpen a fiatalok nagy örömére – interaktív bemutatókkal zárult a szakmai program. Lehetőség volt megtekinteni működés közben a Nao robotokat, melyek táncoltak és beszéltek az érdeklődőkkel, a CALap sebészeti asszisztenst demonstráció közben, valamint a KUKA önjáró mobil manipulátort. Mindezeken kívül ki lehetett próbálni a Pille sugárzásmérőt is, természetesen a radioaktív veszélyek nélkül.
A Gateway to Space kiállítás 2016. március 15-ig tekinthető meg a Millenárison.
További információ: