2012. június 29-én négy tagszervezettel megalakult a Gépipari Tudományos Egyesület Hegesztési Szakosztályának Ifjúsági Fóruma.
A fórum ötlete szinte egyszerre fogalmazódott meg a Hegesztési Szakosztály, Bakos Levente (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem), és Kuti János (Óbudai Egyetem) fejében, majd a Hegesztési Szakosztály április 2-ai vezetőségi ülésén elfogadásra került a javaslat. A Szakosztály vezetősége Bakos Leventét elnökként, Kuti Jánost pedig titkárként bízta meg a Fórum szervezésével.
A Fórumhoz négy felkeresett ifjúsági szervezet csatlakozott: a BME Hegesztési Szakosztálya, a Dunaújvárosi Főiskola Műszaki Szakkollégiuma, a Miskolci Egyetem szeptemberben létrehozott Hegesztési Szakosztálya és az Óbudai Egyetem Hegesztési Szakműhelye. 2012. június 29-én, a BME-n megtartott alakuló ülésen hivatalos is létrejött az Ifjúsági Fórum.
A Fórum főbb céljai a következőkben kerültek megfogalmazásra:
- a hegesztés tudomány iránt érdeklődő mérnökhallgatók és ifjú mérnökök számára közös fórumot biztosítása,
- kapcsolatot teremteni a már meglevő hallgatói hegesztő csoportok között,
- együttműködést kiépíteni az ipar képviselői és a hegesztés iránt érdeklődő, elkötelezett, mérnökhallgatók, fiatal mérnökök között
- üzemlátogatások szervezésével,
- szakmai rendezvények (konferenciák, kiállítások, szakmai versenyek, előadások, vitafórumok) biztosításával, a Hegesztési Szakosztály támogatásával,
- szimpózium szervezése, annak érdekében, hogy az ifjú hegesztő szakemberek bemutassák tudományos eredményeiket,
- hegesztős szakmai gyakorlatok közvetítése,
- a hegesztő szakember utánpótlás nevelése.
Emellett az Ifjúsági Fórum közreműködik a Hegesztési Szakosztály szakmai rendezvényei lebonyolításában is.
Az Ifjúsági Fórum 2012. november 16-17-én tartotta meg nyitó ankétját Dunaújvárosban, melyen a négy alapító szervezet 36 tagja vett részt. Az első szekció a Dunaújvárosi Főiskola laboratóriumai látogatásával telt. A házigazdák bemutatták a Metallográfiai laboratóriumot, a Bosch Fárasztó laboratóriumát, a Fizikai-, az Akusztikai-, valamint, a Gleeble laboratóriumokat. Az ifjú szakemberek méltán követték figyelemmel a dunaújvárosiak lehetőségeit a korszerű laborokat látva.
Az ankét második szekciójában Dr. Palotás Béla tanszékvezető házigazdaként bemutatta Dunaújvárosi Főiskolát, majd Kristóf Csaba, a Hegesztési Szakosztály vezetőségi tagja egy kellemes hangvételű előadásban mutatta be GTE-t, a Hegesztési Szakosztály tevékenységét és a hazai hegesztő szakemberek képzései rendszerét. A tagszervezet képviselői a működésükről, a tagtoborozásról, a kommunikációról, a támogatószervezésről osztották meg tapasztalataikat a résztvevőkkel.
A harmadik szekcióban négy szakmai előadásra került sor. Az „Áramátadók kopásának vizsgálata” címmel Németh Levente (társzerzője: Kristóf Dániel), a „Lean Duplex acélok vizsgálatainak eredményei” címmel Uzonyi Sándor (szerzőtársa: Bakos Levente) tartott előadást. „A vonalenergia hatása nagyszilárdságú vastag lemezek esetén” témakörről Dobosy Ádám foglalta össze a későbbi szakdolgozata eredményeit, míg „Sysweld hegesztési szimulációs program” címmel Pogonyi Tibor mutatta be dolgozatát. Este 19.00 körül Bakos Levente zárta a rendezvényt, majd a vacsoránál kötetlen, hajnalig tartó beszélgetések alakultak ki.
Köszönet illeti a Hegesztési Szakosztály vezetőségének a támogatását, Dr. Gáti József elnök, Dr. Rittinger János tiszteletbeli elnök és Gyura László titkár támogatását, továbbá a Dunaújvárosi Főiskola segítségét a hallgatói tudományos és szakmai műhelyek fejlesztése terén. Elismerés illeti a házigazda Dunaújvárosi Főiskolát, mely a TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0007 program révén biztosította a rendezvény sikeres lebonyolítását.