A legnevesebb amerikai orvosi egyetemek érdeklődnek dr. Kutor László, az Óbudai Egyetem oktatója, dr. Balogh Attila, agy- és gerincsebész és Máthé János fejlesztőmérnök által kidolgozott a 4D Anatomy nevű anatómiai szimulátora iránt, amely az emberi testet eddig nem látott részletességgel mutatja be, négy dimenzióban.
A világon teljesen egyedülálló magyar fejlesztésű rendszer az eddigi kétdimenziós, rajzolt anatómiai atlaszok helyett egy merőben más, műtéti helyzetet szimuláló élményt nyújt a felhasználóknak, nagymértékben megkönnyítve ezzel a tanulási, képzési folyamatokat. A fotografikus képrekonstrukción alapuló rendszer nem csak térhatást biztosít, hanem az elforgatási lehetőség révén bármely szögből tanulmányozhatóvá teszi a test minden apró részletét. A negyedik dimenzió az idő jelenti, mivel a rendszer segítségével a műtét minden fázisa időben előre és hátra haladva is megszemlélhető, a vizsgált testrész lebontható és összerakható.
A találmány új korszakot nyit az anatómiaoktatásban és a műtétek dokumentálásában. A költséges és nehezen hozzáférhető boncolást minden korábbinál könnyebben hozzáférhetővé teszi. Mivel a kor oktatási eszközei, illetve a hozzájuk tartozó tudásanyag is folyamatosan fejlődik, így elkerülhetetlen, hogy az orvostudomány is modernizálja magát.
A 4D Anatomy elkészítésének legfontosabb eszköze a Dr. Kutor László egyetemi docens által megtervezett és elkészített NeuroArc szkenner. Ahogy a találmány kifejlesztője elmondta: „A scanner a műtéti területet minden oldalról és szögből dokumentálja, majd az így kapott nyersanyagot egy szoftver segítségével (melynek kidolgozásában Máthé János az Óbudai Egyetem KKVK volt hallgatója játszotta a vezető szerepet) virtuális valósággá formálja át. A termék segítségével jószerivel a kezünkbe vehetjük és forgathatjuk a lefotózott testrészeket.” Egy 3D-s szemüveg segítségével megvizsgálhatjuk a szerveket, sőt, akár virtuális boncolást is végezhetünk segítségével és lapozgathatunk az emberi agyban is. A technológia alkalmas arra is, hogy élő műtéteket is dokumentáljon, ami szintén új utakat nyithat a gyógyításban és az oktatásban.
A most piacra került termék az emberi fej és a nyak anatómiáját mutatja be korszakalkotó technikai megoldások révén, egyedülálló precizitással és soha nem látott részletgazdagsággal. A többi testrészt bemutató anyagokat folyamatosan készíti el a 4D Anatomy. (http://4danatomy.com/)